top of page
DSC02145.jpg

Rack DI Box for Gökhan Türkmen Stage

VAEMI olarak tasarladığımız Rack DI Box, Gökhan Türkmen'in sahne performansları için kendisine özel olarak hazırlanmıştır. Line seviyesindeki cihazlardan yüksek gerilimli synthesizer seviyesine kadar olan tüm dijital veya analog ekipmanlar, synthesizerlar ve davul  makineleri için kullanabilirsiniz. Bu şekilde ekipmanlarınızın dengesiz olan ses sinyallerini mikrofon pre amfinizin girişine balanced olarak XLR konnektör ile girebilirsiniz. Rack DI Box, 2U'luk bir rack formatında dizayn edilmiştir ve 8 kanala sahiptir.

 

Temel özellikler şunları içerir:

 

-Balanslı XLR Çıkış

-Neutrik XLR konnektörleri

-Ses sinyallerinin uzun mesafelere iletilmesini sağlar

-Temiz ve şeffaf ses

-0 derece faz kayması

-Ses sinyalinde elektrik gürültülerinden doğru bir şekilde izolasyon

-Her kanalda -12dB Pad bulunur

-Her kanal için 180 derece faz swtich’i

-Her kanal için GND Lift switch’i


 

DI Box ne işe yarar?

DI Box iki ekipman arasındaki empedansını ve seviyesini eşlemek için kullanılır. Bunu yaparkende sinyali kabloda taşımadan önce izole eder ve balans edilmiş bir sinyale dönüştürerek doğru ve temiz taşınmanıza yardımcı olur. DI Box ses sinyallerinin elektronik hattında oluşabilecek kötü etkilerden izole edilmesini sağlar. Bu işlemi yaparkende sinyalin bozulmaması, 0 noktasının oturması ve duyum aralığımız içinde hiç bir frekansta fazının kaymamış olması en önemli dikkat ettiğimiz noktalardan biridir.

 

Neden Pasif yada Aktif DI Box kullanmalıyız?

Aktif DI Box’ların içinde klasik bir preamfi besleme devresi bulunur. Aktif DI Box genelde piezo ile çalışan çok düşük sinyaller üreten ekipmanlar, vintage bazı ekipmanlar, bazen rhodes gibi pasif enstrümanlar için çok uygun olabilir. Eğer sahnede bir konser salonunda iseniz ve elektronik sistemi kötü ise Aktif DI Box’lar sistemde oluşan elektrik problemlerini ses sinyaline de bir kısmını aktarır ve seste bir takım bozulmalar meydana gelir.
Pasif DI Box’lar sinyalin ekstrem bir ihtiyacı yok ise izolasyon konusunda işlerini çok daha iyi yaparlar. Op-amp’ten geçirmeden daha şeffaf şekilde seviyeyi düşürmenizi sağlar. Pasif DI Box’ta çok iyi ve kaliteli bir tranformatör seçimi ses kalitesi için çok önemlidir. Bu yüzden genellikle Pasif DI Box kullanmanızı tavsiye ederiz. 

bottom of page