Osilatör Çesitleri

En son güncellendiği tarih: Şub 15

İlk olarak osilatör çeşitlerlini analog osilatörler, dijital osilatörler ve aslında asıl görevi osilatör olmayan ama osilatör olarak kullanılabilinecek devreler olarak 3’e ayırabiliriz.

Analog sistemleri ve osilatörleri subtractive(eksiltmeli) yada additive(arttırmalı) olarakta 2’ye bölebiliriz. Subtractive sentezde osilatörde sinus ile beraber Triangle, Saw, Square waveformları bulunur ve bu waveformlar aslında sesin en zengin halidir. Bu osilatörler birbirleriyle mikslenir ve bir filter ile frekansları kesilerek işlenir. Additive sentezde ise bir sinus ile başlar ve çeşitli yöntemler ile harmonikler elde eder ve bunları filter kullanmadan yada lpg veya wavefolder yardımı ile yeteri kadar harmonik ekleyerek işleriz. Bu iki sentezin ismi bu yaklaşım sebebiyle verilmiştir.

Analog subtractive osilatörler kendi içlerinde 2’ye ayrılırlar. Bunlar voltaj kontrollü osilatörler(Vco) ve dijital kontrollü osilatörler(Dco) olarak adlandılırlar. Dco’larda kendi içlerinde ikiye ayrılırlar. Analog ama dijital kontrollü olanlar ve tamamen dijital olanlar. Bu dönemin synth tasarımlarında genellikle ya synthlerde analog ve dijital hybrit dizaynlar bulunur yada tamamen dijital synthler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Analog temelli tasarımlarda osc, filter ve vca bölümleri genelde analogtur. Modülasyonlar analog yada dijital olarak degişkenlik göstermektedir. Bu synthler genelde polyfonik tasarımlardır ve içindeki ortalama 10 osilatöründe aynı tune’da kalmasını sağlayan dijital bölümler bulunur ve osc’lerin tune’larını devamlı olarak düzenler. Dijital-analog hybrit tasarımlarda envelope ayda lfo dijital ama dco,vcf ve vca analog ise bu dijital lfo ve envelope’lar sinyali analog’a çevirip analog devreyi control ederler. Dijital olan synth tasarımlarının ise tamamı dijitaldir.

Harmonik osilatörde ise Hammond’a yakın bir mantık bulunmaktadır. Harmonik osilatörler additive sentez olarak sayılmaktadır. Geneli sinus ve bazıları square temelli osilatörlerdir.

Resonator’lar hem analog hem dijital olarak karşımıza çıkmaktadır. Analog versiyonları 4 sinus osc ile yada 4'lü ve daha çok sayıda complex filter kullanımı yada 2 sinus ve fm modulation yada bir delay ünitesi ile elde edilebilinir. Bu osilatörü çaldırmak haricinde bir audio input'u olması ve orada audio bir sinyal girebilmenizde çok önemli sayılabilinir.

Asıl görevi osiilatör olmayan, tune olabilen yada tam olarak olamayan ama yine bir osilatör yada sound generator olarak kullanabileceğimiz devreler arasında da lfo, envelope, delay modülü, phase shifter, noise, random voltage generator, clock divider, feedback tube vca, filter gibi müdüllerde sayılabilinir.

Şimdi var olan osilatör dizaynlarından birer audio ile örnekler dinleyelim. Subtractive Vco patch'i ve Resonator dışında bütün patchler filtersizdir.


1- Subtracvtive Vco

2- Additive Vco

3- Harmonic Oscillator

4- Phase Distortion Oscillator

5- Resonator

6- Wavetable Oscillator

7- Granular (Oscillator mode)


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz SoundCloud'a Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

Copyright © Vaemi 2021 Tüm hakları saklıdır.

Volt Age Electronic Musical Instrumets