Eurorack Modular Synthesizer’lar ile ilgili Temel Bilgiler

En son güncellendiği tarih: Şub 15

Bir synthesizerı oluşturan temel öğeler nelerdir? Modular Synthesizer nedir? Eurorack Modular Sistem'e nasıl başlayabilirim?


İlk olarak modüler olmayan synthesizerlara bir göz atacak olursak hepsinde ortak bölümler olduğunu farkedeceksiniz. Sesleri ilk olarak ürettiğimiz osilatör bölümü, osilatör waveformlarının toplandığı bir mikser, sesleri şekillendirmek için kullanılan filter bölümü ve envelope’nun de bağlı olduğu bir voltaj kontrollü amfi (vca) bulunur. Ayrıca Lfo gibi yada 2. bir envelope gibi modülasyon için bölümler bulunur.


Modüler olmayan synthlerde bu bölümler tasarımcının fikileri doğrultusunda belirli bir sıralama ile birbirlerine bağlanmıştır. Bu yapı enstrumanın tasarımını oluşturur. Bu tasarımın dışına da pek çıkamassınız. Bu durum bir dezavantaj gibi de algılanmamlıdır. Basitçe audio sinyal yolunu Osc - Vcf - Vca olarak adlandırabiliriz. Diğer bölümler ise kontrol voltaj yani cv bölümlerini oluşturur. Standalone synthler ile ulaşmak istediğiniz yere daha çabuk varabilirsiniz. Onlar ile drum, bass, lead veya drone yapmak mümkündür. Yarı module sistemler yada synthesizerler bu konuda biraz daha esnektirler.

Modüler sistemler ise size kendi sistemini oluşturmanıza kendi synth diyaznınızı yaratmanıza ve çok daha fazla sayıda sentez tekniklerini uygulayabilmenize olanak tanır. Doğru bir sistem kurmak yada kurduktan sonra patch yapmak daha uzun ve zahmetli bir iştir. Bir synthesizeri oluşturan tüm bu osilator, filter, vca, envelope gibi sectionlar bir birlerinden bağımsız ayrı devreler yani modüller halindedir. Bu modüller bir rack içine istediğiniz gibi yerleştirilir. Her biri ayrı ayrı bir güç kaynağına bağlanır. Modülleri aktif etmek için ise 3,5mm TS jacklar kullanılır ve modüller istediğiniz sıra ile bağlanabilinir. Bu durum diğer synthesizerlere göre yolu daha uzun ve zorlu kılar. Bazen basit bir waveform elde etmek için bile çok sayıda kablo takmanız ve uğraşmanız gerekebilir.

Piyasada farklı boylarda, farklı case dizaynlarında, farklı güç kaynakları ile çalışan bir çok sistem bulunmaktadır.

Eurorack System Alman synth firması olan Doepfer tarafından kurulmuştur. Eurorack kaliteli ses, küçün boyutları ve fiyat olarakta uygun fiyatlı, bir çok ünlü takip edilen firmanında bu formatta modüller ürettiği ve en fazla çeşit bulabileceğiniz son dönemin en ünlü ve tercih edilen modular synthesizer formatıdır.

Eurorack sistemler 3U büyüklüğünde olup, yeni dönemde 1U’luk bölümlerede rastlanmaktadır. Yana doğru genişlikleri ve derinlikleri değişkenlik göstermektedir. Yana doğru ortalama olarak 84hp, 104hp, 168hp gibi sistemler bulunur. Ortalama olarak derinlik olarakta 4 cm derinliğinde çok fazla modül olduğunu söylemek mümkün. Yinede bazı modüller 7cm ile 12cm derinliklere kadar da gitmektedir. Bu durumu sorun etmemek için mümkün olduğunca derin bir kutu seçmenizi tavsiye edebilirim.


Euroack’lerde güç kaynağı enerjiyi bus board’lara yönlendirir. Bu buss boardl’ara ribbon cable’lar aracılığıyla modüller bağlanır. Modüller +12v / -12v / +5v şeklinde elektrikle beslenerek çalışır. Kurduğunuz sisteme göre yeterli seviyede bir güç kaynağı seçmenizi ve bu hesabı iyi yapmanız önemlidir. Sistem kurmaya yardımcı olarak www.modulargrid.net adresini ziyaret edin ve üye olmayı unutmayın. Bu sitede neredeyse dünya üstündeki tüm synth ve pedal firmaları bulunmaktadır. Burda kendinize bir case yaratıp seçtiğiniz modüllerin kutunuza sığıp sığmadığını yada gerekli olabilecek derinliği yada gerekli olan güç kaynağı gibi verileride edinebilirsiniz. Kurduğunuz sistemde input ve outputları hesaplayarak ve bence hesapladığınızın üstünde bir sayıda kablo almayı düşünebilirsiniz
Özetlemek gerekirse modular synthesizer kendi seçtiğiniz modüllerden kendi synth ve ses tasarımınızı oluşturmanızda size çok geniş imkanlar sunar. Burada önemli konulardan biri sistem kurmaya başlamadan önce kafanızda net fikirler olması ve synth’i kuraraken belli bir amacınızın olmasıdır. Aksi halde karar veremeyecek yada doğru modüllere ulaşmakta zorlanacaksınız. Vakit ve para kaybedebilirsiniz. Belki ilk olarak monofonik bir synth voice kurarak başlayabilirsiniz. Vco – Vcf – Mixer – Vca – Envelope – Lfo gibi…. yada Vco – Lpg – Envelope – Lfo gibi…. Sonuçta bir system kurmak ve karışık modüller seçmek synth’inizi kesinlikle daha çok kişisel bir hale dönüştürecektir ancak firmaların bazılarının hazır sistemleride bulunmaktadır. Böyle bir sistem yada synth voice ile başlamakta çok akıllıca ve daha hızlı adım atmanın bir yolu olabilir. İşin sonunda aslında en önemli şey eğlenmek, ses çıkarmak ve müzik yapmak. Bunu unutmayın.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz SoundCloud'a Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

Copyright © Vaemi 2021 Tüm hakları saklıdır.

Volt Age Electronic Musical Instrumets