Eurorack Güç Kaynagi ile Ilgili Bilgiler

En son güncellendiği tarih: Şub 15Eurorackler de “Bi-polar (Linear (doğrusal)) power supply” kullanılır. Giriş voltajı devre tasarımına göre değişmektedir. Çıkısları ise yine devre tasarımın göre değişiyor. Bazı marka ve modeller sadece -12 ve +12 varken bazı modellerde -12 +12 ve +5 volt vardır. Çok gerekli olduğu zaman 12 voltu 5 volta çevirecek adaptörler vardır.
2 çeşit bus board vardır. Biri bildiğimiz devre kartı üzerinde IDC konnektörleri olan diğeri de ribbon kablo (flat, yassı kablo) üzerine sıkıştırılmış IDC konnektörler vardır. Buna da Flying Bus Board denir. Bu iki çeşit bus boardun avantajları ve dezavantajları vardır.
Güç kaynağı bus boarda terminaller ile bağlanır. Böylelikle güç kaynağından elde ettiğimiz +12volt -12volt varsa +5volt ve ground bus boarda dağılmış olur. Bus boardtan modüllere yassı(ribbon) kablo ile güç verilir. Bus boardun üzerinde CV ve Gate pinleri vardır. Modül tasarımı buna göre yapıldıysa midi to cv ye gelen midi sinyali kontrol voltajına çevrilip bus board üzerinden başka hiç bir patch kablosu takmadan osilatör ve zarfın (envelope) cv ve gate girişlerine ulaşır. Bu durumda cv ve gate için ekstra jack takmanıza gerek kalmamış olur. Bu özelliği kullanıyorsanız bir bus board üzerine 2 adet midi to cv bağlamayın. Bu özelliği kullanmıyorsanız genelde jumper ile etkisiz hale getirilir.
Bus boardlarla modülleri kesinlikle doğru bağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bazı modüllerde diyot koruması vardır fakat korumanız yoksa modülde bazı devre elemanları kesinlikle bozulacaktır. Her zaman yassı kabloda -12volt kırmızı olandır. Kablonun bus board tarafınıda modül tarafınıda doğru taktığınızdan emin olun.


Her zaman powerlarda outputları inputlara takıyorsunuz. Modül ve bus board arasında güç aktaran yassı kablolar bazen 10 pin bazen 16 pin olarak karşımıza çıkarlar. Bu geri kalan 6 pinde +5v, CV ve Gate vardır. Her modül için lazım olmayabilir.


Her güç kaynağının çekebildiği bir akım vardır. Örneğin -12v 1500mA olabilir. Şunu unutmayın +12volt un çektiği akım 1000mA -12volt un çektiği akım 1500mA olabilir. Kullanacağınız modüller akımlarını doğru hesaplamanız çok önemlidir. Mesela 1500mA bir güç kaynağının dörtte üçünü kullanmanız tavsiye edilir. Bu oran güç kaynağının stabilliği ve doğrusallığı içindir. (oran örnektir)


Modüllerin ve bütün sisteminizin kaç amper elektrik çektiğini modüllerin kullanım klavuzlarından yada www.modulargrid.net adresinden kolaylıkla hesaplayabilir ve kendinize en uygun case yada güç kaynağını seçebilirsiniz.Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz SoundCloud'a Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

Copyright © Vaemi 2021 Tüm hakları saklıdır.

Volt Age Electronic Musical Instrumets