Eurorack’e Baslamadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Kural

En son güncellendiği tarih: Şub 151 - Analalog Synthesizer’ları oda sıcaklığında kullanmanız gerekmektedir. Devrelerin bazıları 15 dakikada bazıları ise 45-50 dakikayı bulan bir warmup’ta sonra stabil değerlerinde çalışmaya başlayacaktır.

2 - Bir aletin düzgün çalışması için stabil bir elektrik sistemine ihtiyaç vardır.

3 - Modülleri kutuya ve güç kaynağına bağlarken güç kaynağının kapalı olduğuna emin olunuz.

4 - Ribbon kablonun bir kenarı kırmızı şerit ile işaretlenmiştir ve bu kabloda o bölümün -12v olması gerektiğini bize söyler. Sistemi açmadan önce ribbon kabloları modül ve buss board’a doğru bağlamış oldunuza emin olunuz ve açmadan önce birkez daha kontrol ediniz. Yanlış bağlamınız halinde modülünüze ve hatta bütün sisteminize zarar verebilme ihtimaliniz var.

5 - Kutunuzda modülleri dizdikten sonar boşluklar kaldı ise boşlukları lütfen güvenliğiniz için en azından bir karton ile yada blank paneller ile kapatın. Çalışırken yanlışlıkla elinizin yada kablonun girebilme ihtimali çok ciddi ölümcül sonuçlara neden olabilir. Ayrıca evinizde yada stüdyonuzda hayvan besliyor iseniz kesinlikle bunu yapmanızı tavsiye ederim. Sistem açık iken elinizi kutunun içine sokmayınız ve güç kaynağının yakınlarına yaklaştırmayınız.

6 - Seçtiğiniz modüllerin çıkış voltajlarınıda check edin. Örnek: wave outtan 5 volt çıkan osc’lerde var, 8 yada 10 volt çıkan osc’lerde var. Yada 0 ve +5v arası çalışan vca’lar varken +/- 8v arası çalışan vca’lar da var. Bu vca’lara uyumlu tasarlanmış envelope’ler de +5v yada +8v gibi seçenekleri bulunmaktadır.

7 - Eski daha vintage sistemler ağırlıklı olmak üzere her modülün tüm cv input’larında diyot korumaları var olmayabilir. Yeni firmalar gördüğüm kadarıylar bu konuya daha çok özen gösteriyorlar ve tek bir hatada devreye zarar vermiyor.

8 - Out’ları out’lara bağlamayın.

9 - Voltaja offset yapmak isterseniz dikkatli olun. -5v ve +5v arası çalışan bir lfo sinyalini olduğu haliyle sonuna kadar offset yaparsanız elde ettiğiniz sinyal pozitife doğru offset olduğunu varsayarsak 0 ile +10v arası bir sinyal elde etmiş olacaksınız. Bu sinyali bilinsizce biri takım devrelere yönlendirmek sisteminize zarar verebilir.

10 - Stack cable ve pasif mixer gibi voltajın geri dönmesi mümkün olan durumlarda dikkatli olunuz.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz SoundCloud'a Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

Copyright © Vaemi 2021 Tüm hakları saklıdır.

Volt Age Electronic Musical Instrumets