Attenuator, Inverter, Offset, Multiple Nedir?


Attenuator'lerin çoğu pasif yapılarda bulunur ve aslında bir potansiyometredir. Bu terimi ve bu modülleri daha çok modüler synthesizer'larda kullanırız. Analog tüm synthesizer'larda da bulunur ama standalone olanlar zaten bir tasarım olarak karşımıza gelmektedir. Analog tüm sistemlerde kullanıldığı gibi aslında analog modüler sistemlerde giriş ve çıkışlara bir potans eklemek ve voltajı düşürmek için kullanılır. Bir Lfo devresindeki Amount potansı aslında pasif bir attenuator'dır. Yada Fm Cv In girişindeki potansta aynı şekildedir. Örnek olarak yine bir Lfo üzerinden anlatmaya devam edecek olursak Lfo üzerinde çeşitli Out'lar bulunur. Bunların her biri genel olarak her waveform'un ayrı ayrı çıkışlarıdır. Sinus out, Saw out, Square out gibi... Aslında analog sistemlerde tüm çıkışlar devrenin tasarlandığı maksimum voltaj aralığında çıkış yapmaktadır. Biz bu sinyalleri atennuator'lar yardımıyla istediğimiz seviyeye göre ayarlayabilir yani düşürebiliriz. Bir Moog Voyager'ın Lfo bölümündeki Amount knob'unu genelde kapalı tutarız ve aslında gerektiğinde azar azar eklediğimizi hayal ederiz. Bu fikir ve düşünce aslında tamamen yanlış değildir ama aslında olan şey Lfo'dan maksimum seviyede çıkan (örnek 8 volt) sinyali bir pasif attenuator(potasiyometre) ile düşürerek kullanırız. Yine örnek olarak mesela 8 volt'luk Lfo çıkışlarndan birini 5 volt'a yada 3 volt'a düşürerek range'i daraltmış oluruz. Böylelikle aslında programlama yaparken patch'e isteiğimiz kadar potansiyometre ekleyebiliriz. Peşpeşe 2 tane potansiyometre takacak olursak 2. potans fine tune knob'u olacaktır. Yani örnek lfo çıkışımızı ilk attenuator ile 8 volttan 1 volta düşürdüğümüzü varsayalım. İlk attenuator'dan sonra aynı sinyal yoluna bir attenuator daha eklersek artık ikinci potansiyometreyi en başından en sonuna kadar çevirdiğimizde 1 volt'luk bir aralıkta hareket edecektir. Bu da bize daha ölçülü ve hata yapmadan patch'i işleyebilmemize olanak tanıyacaktır. Attenuator'ler pasif olduğu gibi aktif örnekleride bulunur. Pasif olanlar kesinlikle daha şeffaftır. Aktif olanlar ise polarize olan modellerde yada bir mixer + attenuator gibi tasarımlar varsa aktif devreler olurlar. Ama genelde mixer + attenuator gibi 4 kanallı bir devre var ise ve her kanalı atennuator gibi kullanılabiliyor ise bu kanalların 4'üde aktif bir mixer kanalı ama attenuator olarak kullandığınızda ilk 3 kanal pasif olarak ve sadece 4 kanal çıkışındaki mixer devresine ait bir op-amp sebebiyle aktif olarak çalışır. Yani aslında attenuator'lerde hiç bir zaman op-amp'li bir devreye ihtiyacımız yoktur.


Inverter ise var olan voltjın hareketini voltajın aynası gibi tam tersine çevirir. Dc inverter ve Ac inverter olarak iki çeşidi bulunur. Ac inverter için örnek 0 volt'tan 5 volt'a doğru yükselmekte olaran sinyal bir inverter a girip çıktığınızda artık 0 volt'tan -5volt'a doğru hareket edecektir. Dc inverterde ise 0 volt'tan 5 volt'a doğru yükselmekte olan sinyal inverter'a girip çıktıktan sonra +5 volt'tan 0 volt'a doğru düşecektir.


AC Invert

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________


DC Invert
Offset peak to peak 5 voltuk bir sinyalin sıfır noktasının kayma (bozulma) durumunda tekrar sıfıra oturtmak için yada artı eksi çalışan sinyali 0 ve artı arasında çalışabilmesi yada 0 eksi arasında çalışabilmesi için kullanılır. Offset sinyali düz ve doğrusal bir Dc voltajıdır. Peak to peak 2,5 volt ile çalışan bir osc sinyalini ofset yapıp pozitif tarafa doğru kaydırırsanız elde edeceğiniz sinyal 0 ile +5volt arası bir sinyal olaracaktır. Yüksek voltaj aralıklarında offset yaparken dikkatli olanızı öneririm. Ayrıca ses sinyalleri için de offset'i doğru ayarlamak ve sıfır noktasını oturmak sisteminizin ve monitörlerinizin daha doğru çalışmasına ve sesin normalde olması gerektiği gibi daha güçlü gelmesine sebebiyet verecektir. Bazı filtreler, wave folder yada tüplü devrelerden sonra osilatörlerin offset'i yani 0 noktası azda olsa kayabilir. Bu açıdan sisteminizi ve patch'inizi herzaman gözden geçirmekte fayda var. Bazvoltaj aralıklarında offset yapmak isterseniz dikkatli olun. -5v ve +5v arası çalışan bir Lfo sinyalini olduğu haliyle sonuna kadar offset yaparsanız elde ettiğiniz sinyal pozitife doğru offset olduğunu varsayarsak 0 ile +10v arası bir sinyal elde etmiş olacaksınız. Bu sinyali bilinsizce biri takım devrelere yönlendirmek sisteminize zarar verebilir. Bu konuda biraz dikkatli olun.


__________________________________________________________________________________


Multiple ise bir sinyali kopyalamak(çoğaltmak) için kullanılır. Multiple'ların pasif ve aktif olarak 2 çeşidi bulunur. Pasif olanlar sinyali her çoğaltma işleminden sonra düşüş yaşar. Örnek verecek olursak peak to peak 8 volt olan bir osilatörü bir pasif multiple'a girdikten sonra 2 çıkışından sinyali devam ettiğimizi varsayalım. Bu iki çıkıştada sesin birbir kopyası olacaktır ama pasif olduğu ve 2 out kulladığımız için sinyal eşit olarak 2'ye bölünmüş olaracaktır. yani peak to peak 4 volt'luk 2 tane sinyalimiz olacaktır. Eğer bu osilatör sinyalinden 4 çıkış almış olsaydık tam 4 tane peak to peak 1 volt'luk osc sinyallerimiz olmuş olacaktı. Konuya başka bir açıdan da bakacak olursak 8 volt'luk osc çıkışını bir pasif multiple'a girdik ve 2 tane 4 voltluk çıkış aldık ve bu çıkışları 2 tane input a girdik diyelim. Bu girdiğimiz girişlerden birinde de bir attenuator olmuş olsun. Bu iki osc sinyalinin birini attenuatorden 4 volt'tan 1 volt'a kadar düşürdüğümüzü varsayarsak pasif multiple sebebiyle diğer kısmamış olduğumuz input'a sinyal artık 7 volt olarak gitmeye başlayacaktır. Pasif multiple'lar bir sinyali çok fazla çoğatmaya ihtiyacınız yok ise (örnek 2 tane out'a ihtiyacınız var ise) ve Lfo yada gate gibi sinyaller için çok uygun olabilir. Pasif modellerde aynı stack cable'lar gibi volajın geri dönme durumları olabilir. Bu durum içinde dikkatli olun. Buffered Multiple'larda ise girdiğiniz sinyal kaçtane çoğaltılıyor olsa da bir çıkıştan 8 volt olarak multiple'a girdiyseniz çıkışlardan 8 volt'luk sinyaller elde etmiş olacaksınız. Bu aktif multiple'ların en büyük avantajı kalibreli 1v/oct girişi için olan cv sinyallerinde voltajı bölmeden birebir olarak her çıkışından dışarı vermesidir.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz SoundCloud'a Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

Copyright © Vaemi 2021 Tüm hakları saklıdır.

Volt Age Electronic Musical Instrumets